انواع پروژکتور روشنایی و خصوصیات آنها را بیشتر بشناسید

انواع پروژکتور روشنایی

 مقدمه ای بر  سیستم های روشنایی و انواع  پروژکتور روشنایی

سیستم های روشنایی از جمله پرکاربرد ترین فناوری های مورد استفاده در صنعت برق هستند بحث روشنایی در سطوح مختلف وجود دارد از روشنایی معابر گرفته که توسط تیرهای برق و انواع پروژکتور روشنایی انجام می گردد تا روشنایی منازل که توسط لامپ ها و مهتابی ها و برخی از انواع پروژکتور روشنایی  انجام می گردد.

در بحث وسایل روشنایی برقی باید به میزان مصرف برق آنها بسیار توجه کرد.

در این میان وقتی از انواع پروژکتور های روشنایی  صحبت به میان می آید میزان مصرف برق آنها بسیار به چشم میخورد .

به برخی نکات باید در هنگام طراحی سیستم های روشنایی اماکن توجه نمود.

همچنین همیشه این نکته را باید مورد توجه قرار داد که:

قدرت و شدت نور سیستم های روشنایی نباید از میزان نور مورد نیاز محیط بیشتر باشد.

زیرا این مورد هم باعث هدر رفتن انرژی می شود هم باعث تولید گرما و هم باعث اذیت شدن چشم فردی که در آن محیط قرار دارد

به طور مثال اگر شما داخل یک اتاق دوازده متری قرار داشته باشد و از یکی از انواع پروژکتورهای روشنایی استفاده کنید قطعا خواهید دید که سودی که برای شما میزان زیاد شدت نور برای شما ندارد بلکه باعث اذیت شدن شما نیز می شود یا فردی که در حال کار کردن با لپ تاپ هست باید نور محیط آن بسیار کم باشد

پروژکتور

آشنایی کلی با انواع پروژکتور روشنایی و نوع استفاده آنها

هر جایی و مکانی که نیاز به سیستم های روشنایی قوی داشته باشد استفاده از انواع پروژکتور روشنایی برای شما ضروری می باشد.

اگر بخواهیم برای انواع پروژکتور روشنایی یک تقسیم بندی و دسته بندی قرار بدهیم انواع پروژکتور روشنایی به سه دسته تقسیم میکنیم  که به ترتیب :

  1. پروژکتور ال ای دی
  2. پروژکتور سدیم
  3. پروژکتور متال هالید

در بین انواع پروژکتور روشنایی خانواده پروژکتور ال ای دی در میان دیگر دسته بندی های انواع پروژکتور روشنایی محبوبیت بیشتری دارد که اشاره ای به علت آن خواهیم کرد.

پروژکتور ال ای دی

پروژکتور ال ای دی به دلیل میزان مصرف برق کم و تامین نور مطلوب نسبت به پروژکتور سدیم و پروژکتور متال محبوبیت بیشتری دارد.

با توجه به این که انواع پروژکتور روشنایی در سیستم های روشنایی نسبت به بقیه انواع خود مصرف برق کمتری دارد ولی از راندمان بالاتری نسبت به پروژکتور سدیم و پروژکتور متال دارد.

طوری که راندمان پروژکتور ال ای دی ۳ تا ۴ برابر انواع دیگر پروژکتور ها می باشد.

انواع پروژکتور روشنایی ال ای دی اگر بخواهیم از نظر طول عمر بررسی کنیم باید گفته شود که این مورد به ۲ عامل زیر بستگی دارد :

  1. شرایط آب و هوایی
  2. کیفیت شبکه ی برق
  3. ساعات روشنایی آن در طول روز

در شرایط خوب عمر آن سه تا شش سال می باشد

برای مشاهده ویدیو در زمینه آشنایی بیشتر با پروژکتور های ال ای دی به لینک زیر مراجعه فرمایید.

علت کاربرد فراوان پروژکتور های ال ای دی نسبت به سایر پروژکتور ها را در چند دسته خلاصه می کنیم:

نور دهی بالا و مناسب آنها (لومن)

1-عمر بیشتر آنها(10-5 سال) نسبت به سایر پروژکتور ها

2-کم مصرف بودن آنها

3-اتلاف انرژی بسیار بسیار پایین

4-تنوع در رنگ ( سفید مهتابی ، قرمز ، آبی و …)

فاکتور هایی که هنگام استفاده از پروژکتور های ال ای دی باید به آن توجه کنید:

1-انتخاب پروژکتور را بر اساس فضا و مکانی که می خواهید آن را تعبیه کنید انتخاب نمایید

2-توجه به شدت نور که بر حسب لومن است، به جای توجه به توان مصرفی ، زیرا با ورود پروژکتور هایی که از چین می آید کمتر به مسئله شدت نور آن توجه می شود و دیگر کیفیت اصلی در اختیار مشتری قرار نمی گیرد.

3-دقت در انتخاب رنگ پروژکتور ال ای دی همانطور که گفتیم این پروژکتور ها دارای رنگ های متفاوتی هستند به جز رنگ سفید مهتابی که پر کاربرد ترین می باشد بقیه رنگ ها به منظور کار های تزئینی استفاده می شود.

4-توجه به ولتاژ ورودی پروژکتور ها پروژکتور برای مصارف با برق شهری و خودرو ها در ولتاژ های مختلفی تهیه می شوند.

5-توجه به قاب و وزن قاب پروژکتور کاربری قاب ها برای محافظت مقابل گرد و غیلر و عوامل بیرونی و دفع گرمای تولید شده حاصل از روشن بودن پروژکتور می باشد. وزن مناسب قاب باعث افزایش طول عمر و ماندگاری پروژکتور می شود.

6-دقت به تفاوت پروژکتور های صنعتی با خانگی مهمترین چیزی که باید در انتخاب این دو و جایگزین نکردنشان در نظر گرفت میزان حرارتی است که تولید می کنند و بسته به مکانی که قرار است مورد استفاده قرار بگیرند باید به آنها توجه داشت.

بررسی انواع پرژکتور از نوع سدیم و پروژکتور متال هالید

در مطالب قبلی کمی درباره انواع پروژکتورهای روشنایی از نوع ال ای دی مطالبی را عنوان کردیم و ادامه تصمیم داریم کمی به بررسی انواع پرژکتور از نوع سدیم و پروژکتور متال هالید بپردازیم.

این نوع پروژکتور ها که دیگر کمتر در سیستم های روشنایی استفاده می گردند قسمت عمده انرژی خود را به گرما و حرارت تبدیل می کنند و سهم کمتری از انرژی آنها تبدیل به روشنایی می گردد.

پس دقیقا عملکرد و خاصیتی برعکس انواع پروژکتورهای روشنایی از نوع ال ای دی دارند.

رنج مصرف انواع پروژکتور روشنایی  در این مدل ها بین ۲۴۰ تا ۱۰۰۰ وات می باشد که نسبتا بالا می باشد با توجه به این که هزینه برق مصرفی در کشور ما تقریبا بالا می باشد بنابراین مصرف کنندگان استقبال کمتری از  انواع پروژکتور روشنایی از نوع سدیم و پروژکتور متال هالید می کنند و بیشتر تمایل به استفاده از انواع پروژکتور روشنایی  از نوع ال ای دی در سیستم های روشنایی خود می باشند.

طول عمر در پروژکتور های از نوع سدیم و پروژکتور متال هالید به طور میانگین بین ۱ تا ۲ سال است.

پروژکتور روشنایی سدیم

پس اگر بخواهیم به صورت کلی یک جمع بندی بنمایم با توجه به خصوصیات هر سه مدل پروژکتور انواع پروژکتور روشنایی  ال ای دی از هم از نظر اقتصادی و هم از نظر روشنایی به صرفه تر و بهتر است.

سوالات و نظرات خود را درباره انواع پروژکتور روشنایی از طریق نظرات با ما مطرح کنید. کارشناسان ای جی سی لایتینگ در کمتر از ۲۴ ساعت پاسخگوی شما خواهند بود.

دیدگاه‌ها ۰

*
*