تشخیص فیوز فشنگی سوخته | به سادگی فیوز فشنگی سوخته را بشناسید

تشخیص فیوز فشنگی سوخته

ساختار فیوز فشنگی و نحوه تشخیص فیوز فشنگی سوخته

سیستم های قدرتی که برای انتقال انرژی الکتریکی طراحی شده اند را خطر هایی مانند اتصال کوتاه تهدید می کند که این اتفاق توسط فیوز ها کنترل میشود. تا از ایجاد صدمات به دستگاه و همینطور وسایلی که به آن متصل اند جلوگیری شود. اتصال کوتاه حتی ممکن است باعث ایجاد آتش سوزی شود. فیوز در مواقعی که مشکلی وجود داشته باشد و جریان برق بیشتر از حدی از فیوز عبور کند فیوز مدار را قطع میکند. در اینجا به بررسی فیوز فشنگی و تشخیص فیوز فشنگی سوخته میپردازیم.

انواع فیوز کدامند؟

انواع فیوز فشنگیفیوز ها در انواع مختلف و با سیستم ها و کاربرد های مختلفی ساخته میشوند.در دسته بندی های متفاوتی جای میگیرند برای مثال آنها را از نظر سطح ولتاژ شبکه به چند دسته تقسیم میکنند در این دسته بندی مثلا برخی فیوز ها با نام فیوز های فشار قوی برای سیستم های بیشتر از هزار ولت طراحی شده اند که دارای دو نوع مختلف اند.دسته بندی دیگری برای فیوز ها از منظر تندکار یا کندکار بودن آنها وجود دارد.یک دسته بندی دیگر برای ساختمان فیوز ها در نظر گرفته شده است که شامل موارد زیر است :
  1. فیوز فشنگی
  2. فیوز اتوماتیکی آلفا
  3. فیوز مینیاتوری
   

فیوز فشنگی چیست؟

برای تشخیص فیوز فشنگی سوخته ابتدا باید فیوز فشنگی و اجزا و کاربرد آن را بشناسیم. فیوز فشنگی معمولا در منازل کاربرد دارد و از سه بخش کلاهک، پایه فیوز و فیوز فشنگی ساخته شده است.کلاهک فیوز در واقع قسمتی از فیوز است که مانند یک پوشش قابل جدا شدن است و فیوز فشنگی بر روی آن قرار دارد.پس از تشخیص فیوز فشنگی سوخته به وسیله پولک میتوانید آن را بردارید و مستقیما بخش های ذوب شده فیوز را مشاهده کنید.فیوز فشنگی که قسمت اصلی فیوز را تشکیل میدهد و دارای فشنگی است که ممکن است تند کار باشد یا کند کار. فشنگ فیوز که محفظه ای چینی دارد دارای یک سیستم حرارتی است که جریان برق اگر از حدی بیشتر شود باعث سوختن و ذوب شدن آن میگردد که متعاقبا جریان برق را به منظور جلوگیری از هر گونه حادثه ای قطع میکند. قسمت فیوز فشنگ اصلی ترین بخشی است که بررسی آن باعث تشخیص فیوز فشنگی سوخته میشود.و اما پایه فیوز قسمت ثابت فیوز است که به مدار خارجی متصل میشود و اغلب دارای یک پوشش محافظ هستند.برای آنکه فیوزی را نصب کنیم به یک پایه و کلاهک که هر دو چینی هستند احتیاج داریم که فیوز در داخل آن قرار میگیرد. و در قسمت پشتی یک کلاهک شیشه ای قرار گرفته است.فیوز فشنگی - ۳

روش تشخیص فیوز فشنگی سوخته

برای تشخیص فیوز فشنگی سوخته در مرتبه اول باید موارد زیر را بدانیم :
  • از یک قطعه که نقش واسطه را دارد به نام ته فشنگ استفاده شود به این منظور که انتهای فشنگ بتواند به پایه فیوز وصل شود.
  • بعد از اتصال و جایگذاری فیوز فشنگی کلاهکی روی آن قرار می گیرد که به پایه وصل و پیچ و مهره میشود.
برای تشخیص فیوز سالم یا تشخیص فیوز فشنگی سوخته از یک پولک رنگی استفاده میشود، که دارای رنگ های متفاوتی است که این تفاوت رنگ ها از جهتی نشان دهنده فیوز سالم یا سوخته هستن و از طرف دیگر جریان عبوری از آن را نشان میدهند.
برای اطلاع بیشتر از شرایط خرید انواع فیوز از فروشگاه اینترنتی کاملیا بر روی لینک زیر کلیک کنید.
برای مثال
  • پولک صورتی نشان دهنده این است که فیوز قادر است ۲ آمپر جریان را بدون مشکل از خود عبور دهد.
  • پولک قهوه ای روشن نشان دهنده جریان ۴ آمپری و پولک های دیگر در رنگ های دیگر هر کدام نشان دهنده میزانی از جریان برق هستند
برای اینکه به طور دقیق تشخیص فیوز فشنگی سوخته را انجام دهید به نکات زیر توجه کنید :
  • در هر کدام از این پولک ها یک سیم مقاومت وجود دارد که اگر سیم حرارتی داخل فیوز دچار سوختگی شود این سیم مقاومت دار که درون پولک ها وجود دارند نیز دچار سوختگی می شوند و پولک را آزاد می کنند، یعنی پولک از انتهای فیوز فشنگی می افتد.
به این ترتیب توجه به پولک های رنگی فیوز تشخیص فیوز فشنگی سوخته را راحت میکند.
  • راه دیگر تشخیص فیوز فشنگی سوخته این است که اگر پوشش آن را بردارید متوجه میشوید که قسمت چینی آن ذوب شده است.
نظرات و سوالات خود را درباره نحوه تشخیص فیوز فشنگی سوخته از طریق نظرات با ما مطرح کنید.کارشناسان ای جی سی لایتینگ در کمتر از ۲۴ ساعت پاسخگوی شما خواهند بود.
دیدگاه‌ها ۰

*
*