سیم خشک چیست

سیم خشک چیست

سیم خشک چیست ؟ کاربردهای این نوع سیم کدامند ؟

در ابتدا سیم های خشک را بشناسیم.
به سیم خشک، سیم مفتول هم می گویند.

معمولا سیم خشک را حفاظ ها و پوشش هایی از جنس های مختلف از جمله PVC می پوشانند. 

در این مقاله سعی داریم تا درباره موضوع سیم خشک چیست و چه کاربرد هایی دارد و معمولا از چه جنسی ساخته می شود، توضیحاتی را ارائه دهیم. 

با ما همراه بمانید تا با این موارد آشنا شوید.

سیم خشک چیست؟

همان طوری که در مقدمه این مقاله درباره این موضوع که سیم خشک چیست صحبت کردیم، در این قسمت قصد داریم تا نگاه جزئی تری به ساختار سیم خشک و نحوه تولید آن بیندازیم. 

سیم خشک در صنایع برقکاری در مقابل سیم افشان به کار می رود که مزیت هایی نسبت به آن دارد. 

از جمله مهم ترین مزیت هایی که سیم خشک نسبت به سیم افشان دارا می باشد این است که سیم خشک قابلیت شکل پذیری بالاتری دارد و در صورتی که به آن شکل خاصی بدهیم، می تواند شکلی که به آن داده شده است را در مدت زمان بیشتری حفظ کند.

یکی از اصلی ترین و مهم ترین دلایلی که باعث شده است سیم خشک نسبت به سایر سیم ها از جمله سیم افشان سخت تر باشد و انعطاف پذیری کم تری داشته باشد این است که در تولید این سیم، از مفتول های مسی معمولا استفاده می شود که با کنار هم قرار گرفتن این مفتول های نازک مسی، مفتول سیمی بزرگی شکل خواهد گرفت که نسبت به سیم های دیگر از جمله سیم افشان سخت تر می باشد.
سیم خشک چیست
سیم خشک چیست

پس از کنار هم قرار گرفتن این مفتول های مسی که رسانایی برقی بسیار خوبی هم دارند و به عنوان یکی از بهترین فلزات رسانای برق شناخته می شوند، معمولا اطراف آن را با یک پوشش غیر رسانا می پوشانند که هم از خرابی و واشدگی مفتول های مسی جلوگیری به عمل آید، هم کار با آن راحت تر و خطر برق گرفتگی نیز کاهش یابد. این پوشش ها می توانند جنس های مختلفی داشته باشند.

جنس PVC یکی از مهمترین این جنس ها می باشد. 

سیم های خشک دارای رنگ های مختلفی نیز می باشند که کار با آن ها را راحت تر کرده است.

در این پاراگراف در مورد اینکه سیم خشک چیست و نحوه تولید و جنس آن صحبت کردیم. 

در ادامه این مقاله درباره کاربرد های سیم خشک و موارد استفاده از آن صحبت خواهیم کرد.

سیم خشک چیست

کاربرد های سیم خشک چیست ؟

تا اینجا در مورد اینکه سیم خشک چیست و مزیت های آن و نحوه تولید آن صحبت کردیم. 

حالا می خواهیم به معرفی چند مورد از مهم ترین کاربرد های سیم برقی اشاره خواهیم کرد.

 • کاربرد سیم خشک در سیم کشی داخلی برخی از دستگاه های برقی
یکی از مهم ترین و اصلی ترین کاربرد های سیم های خشک، کاربرد آن ها در تولید محصولات برقی و الکتریکی می باشد. همانطوری که می دانید، محصولات الکتریکی حاوی تعداد نسبتا زیادی از سیم ها برای انتقال الکتریسیته می باشند. معمولا برای تولید این محصولات، از سیم های خشک استفاده می شود. در قسمت های قبلی در مورد اینکه سیم خشک چیست و چه ویژگی هایی دارد صحبت کردیم. ویژگی هایی که در پاسخ به سوال سیم خشک چیست توضیح دادیم، برای استفاده در تولید دستگاه ها و محصولات برقی بسیار مناسب می باشند و لذا از این نوع سیم در تولید این دستگاه استفاده می شود.
 • کاربرد سیم خشک در تولید انواع تابلو های برقی
یکی دیگر از کاربرد های اصلی سیم خشک، کاربرد آن در تولید انواع تابلو های برقی می باشد.از جمله ویژگی هایی که در پاسخ به سوال سیم خشک چیست ذکر کردیم، در مورد تولید این نوع محصولات بسیار کارآمد می باشد و از آن استفاده می شود.
در این مقاله در ابتدا سعی شد تا مقدمه ای در مورد موضوع سیم خشک چیست ارائه دهیم. در ادامه درباره موضوع سیم خشک چیست و چه ویژگی هایی دارد و نحوه تولید آن چگونه است صحبت کردیم. امیدواریم این مقاله مورد پسند شما واقع شده باشد.

حتما مقالات را مطالعه کنید و در صورت داشتن هر گونه سوال با کارشناسان ای جی سی تماس بگیرید و یا از طریق بخش نظرات در پایان صفحه با ما مطرح کنید.

دیدگاه‌ها ۲

*
*

  عقیلی پاسخ

  همه مطالبی نوشتین خوب و جدید بود. ممنون از شما

   ادمین پاسخ

   ممنون از شما جناب عقیلی.
   لطفا مقالات دیگر داخل وبلاگ ما رو هم مطالعه بفرمایید.