علت سوختن لامپ های خانه

علت سوختن لامپ های خانه

۷ دلیل برای سوختن زودهنگام لامپ

لامپ و روشنایی جز جدا نشدنی در هر خانه ای است و خرابی آن موردی آزاردهنده و دردسر ساز است. همه ما ترجیح می دهیم از لامپ هایی استفاده کنیم که دچار سوختن زودهنگام نشوند و تا می توانیم کمتر با مسئله خرید لامپ را در ذهن خود داشته باشیم.. با مطالعه مقاله علت سوختن لامپ های خانه تمامی دلایل سوختن لامپ را مطالعه کنید و با در نظر گرفتن آن طول عمر لامپ خود را تا می توانید افزایش دهید.

۷ علت سوختن لامپ های خانه

  1. چشمک زدن لامپ خانه
  2. لرزش دائمی لامپ
  3. سوختن فیوز
  4. گرمای بیش از حد
  5. حبس شدن لامپ درون حباب، قاب یا لوستر
  6. ولتاژ ورودی بالا
  7. خرابی محل اتصال سرپیچ

چشمک زدن لامپ

اگر لامپ در سوکت شل باشد، چشمک می زند یا به عبارتی روشن و خاموش می شود که این می تواند باعث سوختن لامپ شود پس هر چه سریعتر لامپ را سفت کنید و به هیچ وجه اجازه ندهید لامپ در این حالت باقی بماند.

اگر لامپ را سفت کردید اما مشکل برطرف نشد برق را قطع کنید و اتصالات را چک کنید.

چشمک زدن لامپ

لرزش دائمی لامپ

از موارد علت سوختن لامپ های خانه می‌توان به پرپر زدن بیش ازحد آن اشاره کرد. برای مثال، اگر یک پنکه ی سقفی در کنار لامپ نصب شده باشد لرزش فن باعث می شود لامپ دچار لرزش شود و این لرزش رشته ها و موادی که درون لامپ وجود دارد را حرکت می دهد و از طول عمر لامپ می کاهد. همچنین در لامپ های روشنایی درون در باز کن های گاراژ نیز لامپ ها معمولا دچار لرزش می شوند که برای رفع این مشکل بهتر است از لامپ های ضد ضربه استقاده کنید. این لامپ ها دارای وظایف سنگینی برای مقاومت  بهتر در برابر ارتعاش هستند.

قطع کننده مدار یا فیوز سوخته باشد

ممکن است لامپ نسوخته باشد و مشکل از فیوز باشد یعنی فیوز سوخته باشد یا ممکن است مشکلی  در سیم کشی وجود داشته باشد، در واقع سیم کشی ممکن است که اتصالی کرده باشد یا سوکت لامپ ممکن است اتصالی کرده یا مشکل دیگری پیدا کرده باشد..

پس ابتدا هر یک از موارد بالا را چک کنید و در صورت وجود مشکل در هریک از موارد بالا، قسمت های معیوب را قبل از اینکه فیوز را تعویض کنید جایگزین کنید.

گرمای بیش از حد

از علت سوختن لامپ های خانه تحمل گرمای بیش از حد توسط آن هاست.

اگر لامپ را برای مدت زمان زیادی روشن بگذارید و یا ولتاژی بالاتر از ولتاژ مناسبش به آن اعمال کنید، لامپ بیشتر از حد خود داغ خواهد شد و این باعث میشود عایق سیم ها ذوب شوند و عمر لامپ کاهش یابد..
این مورد علت سوختن لامپ های ال ای دی نمی باشد پس بهتر است از لامپ های ال ای دی استفاده کنید چون ولتاژ کمی مصرف میکنند و داغ نمیشوند و در عین حال روشنایی خوبی ایجاد میکنند و طول عمری بالا دارند.

گرمای بیش از حد

لامپ درون قاب لوستر یا حباب حبس شده باشد

بعضی از قاب لامپ ها به گونه ای است که لامپ در درون آن محبوس میشود و قاب اجازه نمی دهد گرمای لامپ به بیرون منتقل شود و در نتیجه گرمای بیش از حد لامپ در اطراف آن باقی می ماند و این گرمای بیش از حد باعث کاهش طول عمر لامپ ها و درنتیجه سوختن آن ها می شود.. در چنین شرایطی حتی امکان آتش گرفتن لامپ نیز وجود دارد‌. پس برای داشتن لامپ با طول عمر بالاتر بهتر است از حباب یا لوستر استفاده نکنید مخصوصا اگر قرار است لامپ در محیطی گرم نصب شود.

ولتاژ بالای برق

ممکن است ولتاژ ورودی ساختمان زیاد باشد این باعث می شود که لامپ ها نور بیشتری تولید کنند اما در مقابل زودتر بسوزند. کاری که باید انجام دهید این است که ولتاژ نوشته شده روی لامپ را مطالعه کنید سپس از یک ولت سنج کمک بگیرید و ولتاژ برق منزلتان با ا استفاده از یک پریز چک کنید.
(خطر: اگر طرز استفاده از ولت سنج را نمیدانید از آن استفاده نکنید)

خرابی محل اتصال سرپیچ لامپ

در داخل سرپیچ دو کنتاکت (از جنس فلزی) برای فاز و نول وجود دارد که گاهی اوقات فنری که در زیر این کنتاکت است حالت خود را از دست می‌دهد و همین باعث می‌شود برق با بدنه لامپ اتصال ضعیفی داشته باشد و در نتیجه لامپ زودتر از حالت معمول  بسوزد.

برای حل این مشکل سعی کنید با فاز متر این کنتاکتها را کمی باز کنید و اگر دیدید مشکل حل نمی شود تنها کاری که می‌توانید انجام دهید است که سرپیچ را عوض کنید .

علت سوختن لامپ

نظرات و سوالات خود را درباره مقاله علت سوختن لامپ های خانه با ما مطرح کنید کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

دیدگاه‌ها ۰

*
*