لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی از جمله لامپ های کم مصرف است که مدتی است جایگزین لامپ‌های رشته‌ای شده است و به عنوان لامپ مناسب فراگیر شده‌است.

از مزیت های استفاده از لامپ ال ای دی باعث کاهش هزینه انرژی و مصرف برق است.

لامپ های رشته‌ای تولید حرارت نسبت به ایجاد روشنایی داشتند. این موضوع باعث می‌شد که مصرف برق زیادی داشته باشند و باعث بالا رفتن دمای محیط شوند که در فصل تابستان بسیار آزار دهنده است.

اما در رابطه با لامپ ال ای دی و سایر لامپ های امروزی، باید گفت که روشنایی بیشتری دارند. و این روشنایی را با هزینه کمتر یعنی مصرف برق کمتری برای ما ایجاد می کنند. نه اینکه این لامپ ها اصلا حرارتی ایجاد نکنند بلکه تولید حرارت ناچیزی دارند.

سرگذشت لامپ ال ای دی

LED در این لامپ ال ای دی که امروزه برای روشنایی استفاده می کنیم دیود نوری است. همان چراغ کوچکی که در خیلی دستگاه ها برای نمایش خاموش یا روشن بودن دستگاه و نمایش فعال بودن یک حالت استفاده می شد. بعد از اینکه مهندسین از جمله “هنری جفز راند” متوجه شدند این لامپ ها مصرف کمی دارند، کم کم به عنوان ابزار روشنایی رونق گرفتند. ال ای دی یا همان LED مخفف  Light emitting diode(یعنی دیود نور دهنده) می باشد. حالا شاهد استفاده گسترده از این ساختار (لامپ ال ای دی) هستیم. اولین بار سال ۱۹۶۲ میلادی بود که در بخش صنعتی آن هم با فقط با رنگ قرمز کاربرد پیدا کرد. مواد آلومینیوم، گالیم، آرسنید در ساخت آن بکار رفت. در دهه های بعد رنگ ها و کاربرد های بیشتری برای آن کشف یا اختراع شد.

کاربرد اولیه لامپ ال ای دی

تفاوت لامپ ال ای دی و دیگر لامپ ها

حال اگر برای هر متر مربع فضای مورد نظر ۱۰۰۰ تا۱۲۰۰ لومن روشنایی نیاز داشته باشیم، می‌ توانیم از لامپ رشته ای (یا حبابی) ۱۵۰ وات یا بسته به کیفیت آن ۱۰۰ وات استفاده کنیم یا اینکه از لامپ ۲۳ وات کم مصرف (فلورسنت فشرده) استفاده کنیم. یا حتی انتخاب بهتری کنیم و لامپ ال ای دی ۱۱ وات را مورد استفاده قرار دهیم. پر واضح است که مصرف انرژی (مصرف برق) کمتری خواهیم داشت. لامپ ای ال دی (LED) 11 وات در این مثال (و در همه موارد دیگر) از صرفه اقتصادی بالایی برخوردار است، که میزان روشنایی آن در این مثال حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ لومن (بسته به کیفیت لامپ و تولید کننده آن) می باشد. در ایران که روشن نگهداشتن فضا ۲۵ تا ۳۰ درصد مصرف برق یک ساختمان‌ها را شامل می شود خوب است که یک دو دو تا چهار تا ی سر انگشتی با نیم نگاهی به قبض برق داشته باشیم. مصرف کم و قدرت روشنایی زیاد، اکثرا لامپ ال ای دی را مفتخر به برچسب انرژی A++ می کند.

لامپ ال ای دی را مانند همه لامپ های دیگر با میزان نوردهی مورد سنجش قرار می‌‌ دهند که واحد آن لومن(Lumen) است. لومن میزان تابشی است که منبع نوری تولید می‌ کند (شما به طور ساده می توانید آن را میزان روشنایی در نظر بگیرید تا نیازی به مباحث پیچیده فیزیک نور نباشد)

در مقاله تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ کم مصرف بطور کامل تفاوت این دو را بیان کرده‌ایم. حتما مطالعه کنید.

لامپ ال ای دی

طول عمر لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی در مقایسه با سایر لامپ ها طول عمر بسیار بالایی دارد و آن را از سایر لامپ ها متمایز کرده است.

در برخی منابع طول عمر لامپ ال ای دی به طور استاندارد پنجاه هزار ساعت ذکر شده است.

و برخی نیز ادعا دارند لامپ های ال ای دی طول عمری تا صد هزار ساعت دارند.

نکته جالب اینجاست که در مقایسه با لامپ رشته ای ۱۳ برابر بیشتر عمر می کند.

تقریبا  ۱۲ تا ۱۸ سال می توانید از یک لامپ ال ای دی با خیال راحت استفاده کنید.

همچنین باید بدانید که برخلاف سایر لامپ ها در لامپ ال ای دی اجزایی مختلف بکار رفته است که قابلیت تعویض دارند.

طول عمر لامپ ها

لامپ ال ای دی و تاثیر آن روی محیط زیست 

در لامپ کم مصرف جیوه و گاز سمی به کار رفته است که مشکلاتی در رابطه با سلامتی ایجاد می کند. در حالیکه در لامپ ال ای دی چنین چیزی استفاده نشده است.

در لامپ های کم مصرف بعد از مدتی وز وز به گوش میرسد. در حالی که لامپ های ال ای دی آلودگی صوتی تولید نمی کنند و طول عمر بالایی دارند که این باعث می شود زباله کمتری تولید کنند. از آنجا که حشرات در اطراف لامپی که گرما تولید می کند جمع می شوند، استفاده از لامپ ال ای دی حشره کمتری را فرا می خواند.

علاوه بر این ها برای رشد گیاهان مفیدتر تشخیص داده شده اند. این را هم در نظر داشته باشید که کارخانه جات و حتی نیروگاه ها انرژی مصرف می کنند و این باعث کاهش مصرف سوخت فسیلی می شود. در کشور ما ایران حدود نود درصد برق توسط نیروگاه های مصرف کننده سوخت فسیلی تولید می شود.

از دیگر مزیت های لامپ ال ای دی این است که سو سو نمی زند و این امر مانع از خستگی چشم می شود.

چگونگی تعمیر لامپ ال ای دی

درون لامپ ال ای دی چند ال ای دی روی بورد نصب شده است و وابسته به طراحی آن به صورت موازی یا سری قرار گرفته اند و مدار را تشکیل داده‌اند.

در مدار سری، برعکس مدار موازی، چنانچه یکی از ال ای دی ها خراب شود لامپ شما دیگر روشن نمی‌شود. چرا که در این مدار جریان از همه ال ای دی ها می گذرد و افت ولتاژ در  تک تک ال ای دی ها نیاز است تا باعث ایجاد روشنایی شود. یک عدد دیود، مقاومت و چند خازن، جریان برق مناسب (DC) را برای لامپ تامین می کنند.

پس ابتدا باید این اجزای الکتریکی لامپ را بررسی کنید و پس از آن خود ال ای دی ها را بررسی کنید تا متوجه شوید کدام قطعه خراب است و نیاز به تعویض دارد.

در مقاله چگونگی تعمیر لامپ LED به صورت گام به گام مراحل را برایتان توضیح داده‌ایم.

خرید انواع لامپ ال ای دی

اگر قصد خرید لامپ دارید، با توجه به انواع لامپ ال ای دی و مزیت آن‌ها نسبت به سایر لامپ‌ها، در خرید این محصول تردید نکنید و از طریق خرید لامپ ال ای دی لامپ مورد نظر خود را تهیه نمایید.

در کشور ایران شرکت های مختلفی وجود دارند که مشغول به تولید انواع لامپ‌های ال ای دی می باشند.

از طریق خرید لامپ های LED همین الان اقدام کنید و محصولاتی با کیفیت بالا و قیمت مناسب خریداری کنید.

 در ضمن می توانید برای اطلاع کامل از انواع محصولات ای جی سی لایتینگ با کارشناسان فروش شرکت تماس بگیرید و هر گونه سوالی دارید بپرسید.

همچنین نظرات و سوالات خود را درباره مقاله “لامپ ال ای دی” می‌توانید از طریق نظرات در پایان این صفحه با ما مطرح کنید. کارشناسان ای جی سی در کمتر از ۲۴ ساعت پاسخگوی شما خواهند بود.

خرید انواع لامپ های ال ای دی

انواع لامپ‌های ال ای دی را با بهترین قیمت از ما خریداری کنید.

خرید انواع لامپ های LED

کارشناسان ایجیسی مقالات دیگری در موضوعات زیر برای شما فراهم کرده‌اند.