لامپ کم مصرف چیست | علت سوختن لامپ کم مصرف چیست

لامپ کم مصرف چیست

-آشنایی با لامپ کم مصرف

آشنایی با لامپ کم مصرف

لامپ های کم مصرف  باعث صرفه جویی در مصرف انرژی میشود و طول عمر بیشتری دارد اما کارشناسان توصیه میکنند هرگز لامپ های کم مصرف سوخته یا شکسته نگه ندارید و آن ها را به مراکز بازیافت تحویل دهید.چون به علت وجود جیوه جزو زباله های خطرناک هستند.در ادامه پاسخ شما را در رابطه با لامپ کم مصرف چیست خواهیم  داد.

-طرز کار با لامپ کم مصرف چیست ؟

لامپ کم مصرف

وقتی جریان برقرار میشود الکترون ها از میان گاز داخل لوله شیشه ای از یک اکترود به طرف اکترود دیگر جریان پیدا میکند.جریان اکترود ها بخار جیوه را برانگیخته کرده و موجب میشود اکترون ها در مدار خاصی دور هسته بگردنند و به تراز بالاتر میرونند الکترون ها دراین حالت انرژی بیشتر و پایداری کمتری دارند و انرژی اضافی را به‌صورت نور ماورای بنفش می‌تابانند و به مدار اولیه بر می‌گردند.

همچنین سطح داخل لوله شیشه‎هم چنین سطح داخل لوله شیشه ای با فسفر پوشیده شده است و نور ماورای بنفش تابیده شده از اتم‌های جیوه که نامرئی است به لایه فسفر تابیده و فسفر آن را به‌ صورت نور مرئی تابش می‌کند. طیف نوری لامپ‌های کم‌مصرف با لامپ‌های معمولی متفاوت است اما در سال‌های اخیر با تغییر فرمول فسفر مورد استفاده، لامپ‌هایی با طیف نوری شبیه لامپ‌های معمولی تولید شده است که این نورزرد رنگی دارد.

-چگونه طول عمر لامپ کم مصرف را زیاد کنیم؟

طول عمر لامپ کم مصرف چیست ؟ طول عمر لامپ های کم مصرف جدید بین ۶۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ ساعت است در حالی که طول عمر لامپ‌های معمولی استاندارد ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ ساعت است. طول عمر هر لامپ به عوامل مختلفی مانند

کیفیت تولید، قرار گرفتن لامپ در معرض نوسانات ولتاژ، وارد شدن ضربه‌های مکانیکی، تعداد دفعات روشن و خاموش شدن و درجه حرارت محیط بستگی دارد اگر مدت زمان روشن ماندن این لامپ‌ها در هر بار تنها چند دقیقه باشد طول عمر آنها کاهش می‌یابد. به طوری که دوره‌های ۵ دقیقه‌ای روشن ماندن لامپ، طول عمر آن را به میزان ۸۵ درصد کاهش می‌دهد که این میزان به اندازه طول عمر لامپ‌های معمولی است برای پیشگیری از چنین مشکلی باید هر بار حداقل به مدت ۱۵ دقیقه لامپ‌های کم‌مصرف را روشن نگه داشت. به همین خاطر استفاده از این لامپ‌ها در مکان‏هایی که لازم است مدت زمان کوتاهی روشن شوند به صرفه نیست نکته دیگر اینکه لامپ‌های معمولی به محض برقرار شدن جریان برق روشن می‌شوند اما در لامپ‌های کم‌ مصرف روشن شدن لامپ چند لحظه طول می‌کشد. این مدت زمان در هوای سرد و دمای پایین بیشتر می‌شود.میزان روشنایی این لامپ‌ها با گذشت زمان کمتر می‌شود اما این مقدار کاهش چندان زیاد نیست و در نیمه عمر آنها به ۷۰ تا ۸۰ درصد میزان اولیه می‌رسد.

-دلایل سوختن زود هنگام لامپ کم مصرف چیست ؟

سوختن لامپ های کم مصرف

۱٫ولتاژ برق منزلتان زیاد است.

۲٫وجود لرزش اضافی در لامپ

۳٫لامپ کم مصرف ذاتا عمر کوتاهی دارند.

۴٫لامپ سوسو میکند.

۵٫گرمای بیش از حد.

۶٫لامپ درون حباب یا لوستر و قاب محسوس است.

-علت سیاه شدن لامپ کم مصرف چیست ؟

برای عملکرد بهتر لامپ کم مصرف نسبت جریان ها باید بیشتر از ۳ باشد.در نتیجه عبور جریان بیشتر از این از فیلامنت ها سبب سیاه شدن تیوب اطراف فیلامنت میشود.و در برخی موارد این جریان زیاد باعث ترک خوردن شیشه تیوب میشود.لذا عبور جریان از فیلامنت باعث بهبود عملکرد جریان میشود و عبور بیش از حد جریان از فیلامنت باعث از بین رفتن درخشندگی نور و اکسید فیلامنت میشود.

 

-آموزش تعمیر لامپ کم مصرف چیست ؟

تعمیر لامپ کم مصرف

این لامپ های کم مصرف از دو قسمت تشکیل می شود

-قسمت حباب
-قسمت سویچینگ
-قسمت حباب (شیشه ) که داخلش مواد فلورسنت است (مانند لامپ مهتابی)
-قسمت سویچینگ
ولتاژ ۲۲۰ ولت بعد از ورودی به دستگاه(مدار) به وسیله یک پل دیود و خازن یکسو و صاف شده وبه دو ترانزیستور سویچینگ اعمال می شود. (این ترانزیستور ها به صورت پوش پول بسته شده اند ) دوترانزیستور های سویچینگ این ولتاژ دی سی را به ولتاژ ای سی به  فرکانس تقریبا بالا تبدیل میکنند. در لحظه اول  ولتاژ زیادی بوجود می اید این ولتاژ به سیم های حباب ( سیم های داخل مهتابی )اعمال شده و باعث فعال شدن مواد فلورسنت می شود بعد از یک زمان بسیار کوتاه که سلف میرا شد همه چیز به حالت عادی برمیگردد و لامپ روشن می ماند.بعد از این زمان عملکرد مدار مانند مهتابی عادی است.

-نظرات و پیشنهاد های خود را در مورد مقاله لامپ کم مصرف چیست مطرح کنید.کارشناسان ما در کمتر از ۲۴ ساعت پاسخ گوی شما خواهند بود.

 

 

دیدگاه‌ها ۲

*
*

  عقیلی پاسخ

  سلام
  شما کار تعمیرات هم انجام میدید ؟ انواع لامپ نه فقط ال ای دی

   ادمین پاسخ

   سلام و احترام
   اگر میخواهید حتی میتونید تا حدی خودتون این کار رو انجام بدی که به مقاله‌ی تعمیر لامپ ال ای دی

   در غیر اینصورت هم با این شماره تماس بگیرید ما در خدمتتون هستیم.
   ۰۲۱-۳۳۹۰۷۵۹۵