لامپ LED – با انواع لامپ های ال ای دی آشنا شوید

لامپ LED چیست؟ 

Light Emitting Diode که به صورت دیود نور افشان ترجمه می شود همان لامپ LED می باشد که امروزه کاربرد فراوانی یافته و در اماکن مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. لامپ ال ای دی که در مقایسه با سایر انواع لامپ ها به دلیل مصرف بهینه­ی انرژی و کیفیت بهتر مورد استقبال افراد مختلف قرار گرفته است، با استفاده از دیود های تولید کننده­‌ی نور منبع خوبی برای تامین روشنایی یک محیط به حساب می آید. لامپ ال ای دی ۹۰% از انرژی دریافتی خود را به نور تبدیل می کند و میزان اتلاف انرژی پایینی دارد. این لامپ ها علاوه بر میزان مصرف کم، دارای هزینه­ی نگهداری و تعمیر کمتری نیز هستند. لامپ ال ای دی نور سفید رنگی تولید می کند و به نوعی روشنایی فضای حاکم را مانند نور روز تنظیم می کند، از این رو کمترین میزان حساسیت را برای چشم دارد. در ابتدا از لامپ ال ای دی بیشتر به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در وسایل الکتریکی استفاده می شد اما رفته رفته با توجه به مصرف بسیار کم، بازدهی بالا و طول عمر مناسب این لامپ ها، جایگاه آنها در صنعت روشنایی پر رنگ تر شد. این لامپ ها در انواع و دسته بندی های متنوعی به بازار عرضه می شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید:

لامپ LED

انواع لامپ LED

 1. پاور ال ای دی:

پاور ال ای دی جزو اولین نمونه های لامپ های ال دی ای به شمار می رود که در حوزه­ی برق و روشنایی ظهور پیدا کرد. این نوع از لامپ ها مجهز به دیود های نوری با جریانی بیشتر از ۰٫۵ وات هستند و در دو نوع یک واتی و سه واتی عرضه می شوند. این دسته از لامپ ها طول عمر بالایی دارند و بدون ایجاد گرما، حداکثر نور لازم را تولید می کنند و مصرف انرژی پایینی دارند. نور ایجاد شده توسط پاور ال ای دی از کیفیت و درخشندگی بسیار خوبی برخوردار است و دارای طیف بدون لرزش می باشد. لامپ های پاور ال ای دی با کنار هم قرار گرفتن پاور چراغ های ال ای دی بر روی یک برد چاپی (PCB) جهت ایجاد نور بیشتر ساخته می شوند. تنها مشکل این لامپ ها دفع حرارت می باشد.

پاور ال ای دی

 1. لامپ SMD:

به تکنولوژی ساخت تجهیزات الکترونیکی بر مبنای لحیم کاری روی برد، SMD گفته می شود. در واقع در پروسه­ی ساخت لامپ های SMD مجموعه ای از دیود های نور افشان با توان کم بر روی یک برد قرار می گیرند. از جمله مزیت های این مدل از لامپ ها زاویه­ی ۱۲۰ درجه­ی آنها می باشد که موجب می شود لامپ ال ای دی SMD توانایی روشن کردن فضای بیشتری را داشته باشد. تعمیر و نگهداری از این لامپ ها شرایط سخت و پیچیده ای را نمی طلبد. در صورت بروز هر گونه مشکل، می توانید با صرف هزینه­‌ی کمی نسبت به تعویض برد آنها اقدام کنید. به طور کلی لامپ های SMD گرمای کمتری تولید می کنند و طول عمر بالایی دارند.

لامپ ال ای دی SMD

 

 1. لامپ COB:

لامپ های COB شامل تعداد زیادی ال ای دی با فاصله­ی حداقل در کنار یکدیگر هستند که بر روی یک برد قرار گرفته اند. گرمای تولید شده توسط این لامپ ها در مقایسه با لامپ های SMD بیشتر است. مهم ترین ویژگی این لامپ ها مصرف انرژی کم، تولید نور زیاد و دوام بالا است.

لامپ ال ای دی COB

در یک دسته بندی دیگر لامپ LED از نظر نوع مصرف و کاربرد به دسته های زیر تقسیم می شود:

 • لامپ LED اداری: لامپ هایی می باشند که از توان بالایی برخوردارند و غالبا از نوع سقفی هستند. این لامپ ها به جز طول عمر و کیفیت مناسب برای نور پردازی فضاهای اداری نیز بسیار مناسب می باشند.
 • لامپ ال ای دی خانگی: در انتخاب این لامپ ها بهتر است از طیف های رنگی متنوعی استفاده کنید تا فضای نشیمن در خانه گیرا تر به نظر برسد. با استفاده از این نوع لامپ ها، شما می توانید بسته به میزان روشنایی دلخواه خود نورپردازی مناسبی را برای منزل خود طراحی نمایید.
 • لامپ LED صنعتی: این نوع لامپ ها مناسب برای استفاده در پارکینگ ها، انبارها، کارخانه ها و محیط های صنعتی می باشند. هزینه­ی تعمیر و نگهداری این لامپ ها به مراتب بسیار پایین تر از نمونه های سنتی است. طول عمر لامپ های ال ای دی صنعتی ۴ الی ۴۰ برابر سایر لامپ ها می باشد. به طور کلی لامپ های ال ای دی صنعتی نسبت به سایر لامپ ها از نظر شاخص های نمود (CRI) رنگ، دمای رنگ (CCT) و شار نوری بالاتر هستند. این موارد جزو مهم ترین شاخص های یک لامپ خوب ارزیابی می شود.

در یک طبقه بندی دیگر می توان لامپ LED را به صورت زیر نیز طبقه بندی نمود:

 • لامپ LED حبابی
 • لامپ LED گل
 • لامپ LED فیلامنتی ( لامپ فیلامانی )
 • لامپ LED هالوژنی
 • لامپ LED شمعی
 • لامپ LED قارچی
 • لامپ LED زیتونی
 • لامپ LED اشکی
 • لامپ LED سقفیلامپ LED - مصرف انرژی

نظرات و سوالات خود را درباره مقاله لامپ LED از طریق نظرات با ما مطرح کنید. کارشناسان ای جی سی لایتینگ در کمتر از ۲۴ ساعت پاسخگوی شما خاواهند بود.

 

دیدگاه‌ها ۱