">محافظ برق چیست | تفاوت محافظ برق با سه راهی | کاربرد - egclighting

محافظ برق چیست | تفاوت محافظ برق با سه راهی | کاربرد

محافظ برق : کاربرد و ویژگی ها

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که محافظ برق چیست ؟ در این مقاله قصد داریم شما را به طور کامل با این وسیله، نحوه کار، مزایا و ویژگی های آن آشنا کنیم. گاهی اوقات به دلیل مشکلاتی از جمله صاعقه و رعد و برق و یا مصرف بیش از حد مصرف کننده در سیستم توزیع برق رسانی باعث می شود ولتاژ، توان یا آمپر مصرفی از حد معینی فراتر یا پایین‌تر برود. در این شرایط ممکن وسایل برقی آسیب ببینند و یا به طور کامل از کار بیفتند. محافظ برق (Power protection ) وسیله ای الکترونیکی است که هنگام پیش آمدن این نوسانات برق را به طور موقت قطع می کند و هنگام عادی شدن شرایط برق دستگاه را دوباره متصل می کند. وسایل برقی مختلف از جمله تلویزیون، یخچال، فریزر، کولر، لباسشویی و یا وسایل کوچک تر مانند اتو، جاروبرقی، کتری و … هر کدام میزان مختلفی ولتاژ دریافت می کنند و هر کدام به میزان متفاوتی برق مصرف می کنند. در بسیاری از کشورها و یا برخی ساختمان های ساخته شده در ایران هنگام ساخت برای ساختمان ارت قرار می دهند. با قرار دادن ارت دیگر نیازی به خرید محافظ برای وسایل برقی نیست. امام اگر ساختمان مسکونی یا اداری شما فاقد ارت است برای جلوگیری از خسارات وارده حتما از دستگاه محافظ برق برای وسایل برقی خود استفاده کنید.

موارد استفاده از محافظ برق چیست

محافظ برق یک برد بسیار ساده دارد که هنگام نوسان در میزان ولتاژ برق ورودی باعث قطع برق می شود. محصولات محافظت از برق را می توان برای انواع دستگاه های شرکتی از جمله رایانه ، سرور ، لوازم جانبی ، سیستم های ارتباطی صوتی و داده ها ، سیستم های امنیتی و سایر تجهیزات و همچنین وسایل خانگی از جمله یخچال، تلویزیون، کولر گازی، لباس شویی و … استفاده کرد
محافظ برق چیست

تفاوت سه راهی با محافظ برق چیست

هنگام خرید حتما به این نکته توجه داشته باشید که سه راهی وسیله ای کاملا متفاوت با محافظ برق است. سه راهی صرفا وسیله ای است که یک ورودی برق را به چندین ورودی تقسیم می کند. این وسیله هیچ تغییری در میزان ولتاژ برق ورودی ایجاد نمی کند. به تازگی ، منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) محبوبیت زیادی را به دست آورده است، به خصوص که شرکت ها به دنبال حفاظت از زیرساخت های خود و جلوگیری از هزینه های ناشی از حوادث برق هستند. آمار حاکی از آن است که نه تنها بازار یو پی اس از رکود اقتصادی بهبود می یابد ، بلکه شرکت ها نیز اهمیت استفاده از UPS را به عنوان نوعی از حفاظت از انرژی برای حفظ اطلاعات و محافظت در برابر قطع برق و خاموشی ها تشخیص می دهند.آمارهای دیگر نشان می دهد که محصولات حفاظت از انرژی بیشترین درآمد را از آسیا و با نرخ سالانه 15 تا 20 درصد کسب کرده اند. فروش UPS سه فاز بزرگ، برای مراکز داده سازمانی در سال چهارم در سال 2010 افزایش یافته است، و خدمات UPS پس از فروش به ارزش 2.5 میلیارد دلار اضافی در سال 2010 رسیده است.

محافظ برق یخچال:

یخچال فریزرها معمولا به طور دائم متصل به برق هستند و بیشترین میزان آسیب دیدگی وسایل برقی متعلق به آن ها می باشد، به همین دلیل استفاده از محافظ برقی که ولتاژ برق را تثبیت می کند، ضروری می باشد.
محافظ برق دیجیتالی

محافظ برق تلویزیون :

وسایل صوتی و تصویری مانند کامپیوتر، تلویزیون و…، با دکمه خاموش و روشن کنترل می شوند و مقدار برق کمتری مصرف می کنند.

حتما مقالات را مطالعه کنید و در صورت داشتن هر گونه سوال در رابطه با مقاله محافظ برق چیست با کارشناسان ای جی سی تماس بگیرید و یا از طریق بخش نظرات در پایان صفحه با ما مطرح کنید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*