مقایسه نور لامپ ال ای دی با کم مصرف

حتما تا به حال برایتان پیش آمده‌است که به دنبال خرید لامپی باشید و فروشنده دو نوع لامپ کم مصرف و ال ای دی را به شما معرفی کند. برای اینکه بدانید تفاوت این دو در چیست حتما مقاله زیر را بخوانید و به طور کامل با لامپ‌های ال ای دی و لامپ‌های کم مصرف آشنا شوید و با مقایسه نور لامپ ال ای دی با کم مصرف تفاوت این دو را به خوبی درک کنید. 

در نهایت شما می‌توانید با اطلاعاتی کامل اقدام به خرید همان لامپی را بکنید که می‌خواهید.

لامپ ال ای دی چیست

لامپ ال ای دی نوعی از انواع لامپ‌های حالت جامد است و از دیود نورافشان برای روشنایی استفاده می کند. 

در گذشته از این لامپ‌ها به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در درون دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می کردند. 

لامپ ال ای دی علاوه بر اینکه مصرف برق پایینی دارد طول عمر بالایی نیز دارد و در نتیجه توانسته است در مدت زمان اندک جای خوبی در دنیا برای خود باز کند.

درباره لامپ ال ای دی بیشتر بخوانید.

در ادامه به مقایسه نور لامپ ال ای دی با کم مصرف می‌پردازیم.

تعمیر لامپ ال ای دی

لامپ کم مصرف چیست

لامپ‌های کم‌مصرف یا فلورسنت فشرده برای جایگزینی با لامپ‌‌های رشته‌ای که پرمصرف هستند طراحی شده‌اند، و سرپیچی مانند لامپ‌های معمولی دارند.

اگر این لامپ‌ها را با لامپ‌های معمولی مقایسه کنید می‌بینید که این لامپ‌ها تقریباً همان نور را تولید می‌کنند اما مصرف برق کمتر و عمر طولانی تری دارند و در عین حال گران تر هستند، که قطعا ارزشش را دارد.

مضرات لامپ کم مصرف

مقایسه نور لامپ ال ای دی با کم مصرف

اگر هر دو گروه این لامپ‌ها را با لامپ‌های رشته‌ای مقایسه کنیم، هر دو گروه این لامپ‌ها نور بهتری تولید می‌کنند.

ولی در مقایسه نور لامپ ال ای دی با کم مصرف، بحث فرق می‌کند.

نور لامپ کم مصرف

بسیاری از مصرف کنندگان ایرادهایی را نسبت به کیفیت نور لامپ‌های کم مصرف مطرح می‌کنند. 

برای نمونه، لامپ‌های کم مصرف برای اینکه بهترین نور خود را داشته باشند می‌بایست مقداری زمان بگذرد تا به اصطلاح «گرم» شوند و این گرم شدن برای بسیاری از مصرف کنندگان ناخوشایند است. علاوه بر این، حتما تا به حال متوجه شده‌اید که لامپ‌های کم مصرف در تاریکی چشمک می‌زنند و یا سوسو می‌کنند که موضوع بسیار آزاردهنده‌ای است.

نور لامپ ال ای دی

لامپ‌های ال ای دی از لحظه روشن شدن بیشترین میزان نور خود را تولید می‌کنند.

البته جالب‌ترین قابلیت لامپ‌های ال ای دی این است که می‌توانید به وسیله دیمر ها نور لامپ‌های ال ای دی را کم و زیاد کنید و این قابلیت مصرف کننده را قادر می‌سازد تا وابسته به شرایط روحی و موقعیتی که در آن قرار دارد، نور اتاق خود را کم و زیاد کند و یا رنگ آن را تغییر دهد.

برای مواقع نوشتن، یک نور طبیعی و روشن و برای دیدن فیلم یک نور گرم و خفیف مناسب است.

نکته ای که در مقاله مقایسه نور لامپ ال ای دی با کم مصرف به آن اشاره می‌کنیم و شاید برایتان جالب باشد بدانید این است که لامپ کم مصرف علاوه بر مشکلی که در ایجاد روشنایی دارد مضرات دیگری نیز دارد که شما باید با توجه به کاربردی که برای آن به دنبال لامپ می‌گردید تصمیم بگیرید که کدام لامپ مناسبتر است.

لامپ ال ای دی ۲

مضرات لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف مضراتی دارد که ترجیح می‌دهیم آن را توصیه نکنیم.

  1. از هشدارهای وزارت بهداشت راجع به مضرات لامپ های کم مصرف معمولی و لامپ مهتابی می ‌توان به وجود پرتو فرابنفش اشاره کرد که آثاری بسیار مخربی روی پوست بدن انسان دارد.

آثار مخرب پرتوهای فرابنفش:

  • پرتوهای فرابنفش لامپ های کم مصرف باعث می‌شود به بیماری‌های پوستی مانند سرطان پوست دچار شویم و در افرادی که صرع دارند نیز منجر به ایجاد میگرن و سرگیجه می‌شود.
  • پرتوهای فرابنفش بنفش باعث ایجاد کک و مک در پوست صورت و بدن می شود.
  • همچنین افرادی که در طول روز در منزل یا محل کار خود بیش از ۸ ساعت در معرض نور لامپ های کم مصرف باشند ۵ برابر بیشتر از افراد دیگر بع آب مروارید دچار می شوند.

۲٫ در لامپ های کم مصرف به دلیل داشتن قابلیت نور افشانی مقدار اندکی عنصر جیوه وجود دارد (برای نورافشانی هیچ عنصری به اندازه جیوه کاربرد ندارد). 

در نتیجه مشکل اصلی زمانی پیش می‌آید که لامپ کم مصرفی بشکند. 

در این صورت به هیچ وجه نباید در هوای اتاق نفس کشید و یا به پودر سفید رنگی که از آن خارج می‌شود دست زد چرا که بسیار خطرناک است.

در نتیجه طبق نتایج مشاهده شده در مطالعات پزشکی، استفاده طولانی از لامپ‌های کم مصرف علاوه بر عوارض جسمی ذکر شده باعث عوارض روانی نیز میشود مانند از دست دادن تمرکز، خستگی زودرس، افسردگی، ضعف و بی حالی، کاهش بازده کاری و افزایش تنش های روحی.

انتخاب انواع لامپ کم مصرف

نظرات و سوالات خود را درباره مقاله مقایسه نور لامپ ال ای دی با کم مصرف از طریق نظرات با ما مطرح کنید کارشناسان ای جی سی لایتینگ در کمتر از ۲۴ ساعت پاسخگوی شما خواهیم بود.

برای مشاهده و خرید انواع لامپ ال ای دی کلیک کنید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*