چگونگی تعمیر لامپ ال ای دی ـ آموزش گام به گام مراحل تعمیر

توضیح گام به گام چگونگی تعمیر لامپ ال ای دی

LED مخفف کلمه Light Emitting Diode است و ترجمه آن دیود نور افشان می‌باشد. امروزه در اماکن مختلف کاربرد فراوانی دارد. لامپ های ال ای دی به دلیل کیفیت بالا و مصرف بهینه انرژی مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته‌اند. استفاده از دیود های تولید کننده­‌ی نور باعث شده است که منبع خوبی برای تامین نور یک محیط به حساب بیایند. لامپ ال ای دی ۹۰ درصد از انرژی دریافتی خود را تبدیل به نور می کند و درصد اتلاف انرژی پایینی دارد. لامپ های ال ای دی علاوه بر اینکه میزان مصرف کمی دارند، هزینه­‌ی نگهداری و تعمیر کمی نیز دارند. تعمیر لامپ ال ای دی علی رغم اینکه کار دشواری به نظر می‌رسد، کار ساده‌ای است و نیاز به مکان خاصی ندارد. برای اینکه چگونگی تعمیر لامپ ال ای دی را یاد بگیرید کافیست آشنایی اندکی با کارایی لامپ و نحوه لحیم کاری داشته باشید.

لامپ ال ای دی ۲

چگونگی تعمیر لامپ ال ای دی

درون لامپ ال ای دی چند ال ای دی روی بورد نصب شده است و وابسته به طراحی آن به صورت موازی یا سری قرار گرفته اند و مدار را تشکیل داده‌اند.

در مدار سری، برعکس مدار موازی، چنانچه یکی از ال ای دی ها خراب شود لامپ شما دیگر روشن نمی‌شود. چرا که در این مدار جریان از همه ال ای دی ها می گذرد و افت ولتاژ در  تک تک ال ای دی ها نیاز است تا باعث ایجاد روشنایی شود. یک عدد دیود، مقاومت و چند خازن، جریان برق مناسب (DC) را برای لامپ تامین می کنند.

پس ابتدا باید این اجزای الکتریکی لامپ را بررسی کنید و پس از آن خود ال ای دی ها را بررسی کنید تا متوجه شوید کدام قطعه خراب است و نیاز به تعویض دارد.

تعمیر ال ای دی

چگونگی تعمیر لامپ ال ای دی : گام اول : ابزار مورد نیاز

 1. هویه
 2. سیم لحیم
 3. مولتی متر
 4. انبرک یا پنس
 5. نوار چیپ های ال ای دی

ابزار تعمیر لامپ ال ای دی

گام دوم : لامپ را باز کنید و قطعات را بررسی کنید

بعد از اینکه حباب لامپ را باز کردید بورد را بررسی کنید ببینید آثار خرابی یا آسیب فیزیکی در آن وجود دارد یا نه، سپس به کمک مولتی متر خازن ها و دیودها را بررسی کنید. (معمولا این قطعات سالم هستند)

در مرحله بعد ال ای دی ها را بررسی کنید و به دنبال لامپ خراب بگردید.

با کمک دیودسنج مولتی متر ال ای دی ها را بررسی کنید. اگر ال ای دی سوخته باشد ممکن است از ظاهرش مشخص باشد و روی بورد آثار سوختگی یا سیاهی وجود داشته باشد.

ال ای دی را با دیودسنج مولتی متر آزمایش کنید اگر روشن شد اما با جابجا کردن دو سر آن خاموش ماند ال ای دی سالم است، در غیر این صورت خراب است و باید آن را تعویض کنید.

نکته : هنگام تعمیر لامپ ال ای دی هیچ گاه لامپ ال ای دی را روی سرپیچ باز و تعمیر نکنید. نخست لامپ را باز کنید و تا زمانی که بطور کامل سرهم نشده آن را روی سرپیچ نبندید. اگر این نکته را نادیده بگیرید ممکن است دچار برق گرفتگی یا حتی خطر مرگ شوید.

بررسی قطعات لامپ ال ای دی

گام سوم : ال ای دی های خراب را تعویض کنید

در این مرحله باید با هویه دو طرف ال ای دی خراب را کمی حرارت دهید و آن را جدا کنید. اهمیتی ندارد آن را سالم درآورید یا نه چون این این قطعه دیگر قابل تعمیر نیست. اما باید توجه کامل داشته باشید تا به بورد آسیبی نرسد. به کمک پنس ال ای دی جدید را در محل ال ای دی سوخته قرار دهید. پس از آن دو طرف آن را با هویه به بورد لحیم کنید. به درست بودن جهت مثبت و منفی توجه کنید.

گام چهارم : لامپ را ببندید و آن را تست کنید

بعد از اینکه قطعه خراب را تعویض کردید، با نهایت دقت بورد و حباب لامپ را ببندید. دقت کافی داشته باشید چرا که حباب را نباید بیش از اندازه فشار دهید چون ممکن است آسیب ببیند.

سپس برای تست کردن آن، آن را به سرپیچ ببندید و روشن کنید. اگر لامپ روشن شد یعنی تعمیر لامپ ال ای دی شما با موفقیت به پایان رسیده است.

اگر در چگونگی تعمیر لامپ ال ای دی با مشکلی روبرو شدید از طریق نظرات با متخصصان ای جی سی لایتینگ مطرح کنید. در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

پیشنهاد ما به شما این است که اقدام به خرید لامپ استاندارد کنید تا لامپی با عمری طولانی داشته باشید.

برای مشاهده و خرید انواع لامپ ال ای دی کلیک کنید.

دیدگاه‌ها ۳

*
*

  محمد پاسخ

  ممنونم از کارشناسان ای جی سی لایتینگ بابت اموزش عالی چگونگی تعمیر لامپ ال ای دی ..

   ادمین پاسخ

   خواهش میکنم..
   خوشحالیم که مفید واقع شده